Matrace, jako každé jiné spotřební zboží prochází neustálým vývojem a výrobci matrací se mimo jiné snaží konkurenci předehnat novými, lepšími materiály. Existuje tedy poměrně velké množství skupin materiálů, dle kterých můžeme matrace rozdělit. U drtivé většiny platí, že mají svoje silné a slabší stránky a záleží na nás, zákaznících, co je pro nás prioritou. Pro lepší orientaci přinášíme tedy alespoň základní rozdělení matrací dle materiálů.
Polyuretanová pěna (PUR)
Hojně rozšířená, často žádaná. V současné době je polyuretanová pěna asi nejčastějším komponentem nabízených matrací. Hodí se prakticky do každé postele či roštu, snadno se zpracovává a poměrně snadno se při výrobě dají měnit její vlastnosti. Také proto je možné vyrábět oboustranné varianty matrací a matrace s širokou škálou nosnosti a tuhosti.
Nabídka polyuretanových matrací
Paměťová pěna
Paměťová pěna je vylepšenou verzí klasických pěn pro výrobu matrací. Jejím největším benefitem je schopnost dokonalé adaptace na vaše tělo, přičemž se po každém použití dokáže vrátit do původního tvaru. Pokaždé tak máte pocit, že uléháte na zbrusu novou matraci. Nezanedbatelnou výhodou je také to, že tato pěna dokáže reagovat na vaši tělesnou teplotu.
Nabídka matrací z paměťové pěny
Studená pěna
Opět další variace na matracovou pěnu, tentokrát s poněkud zavádějícím názvem. Studená v tomto případě není výsledná teplota matrace, ale nazývá se tak dle způsobu výroby těchto pěn. Ten jim dává velmi dobré vlastnosti, jako je flexibilita, odolnost, ale především prodyšnost a nízká hmotnost. Nezadržují vlhkost a pro naši pokožku jsou velmi příjemné.
Nabídka matrací ze studené pěny
Přírodní kaučuk
Pokud se některá matrace pyšní tím, že je vyrobená z přírodního kaučuku (někdy se používá také označení latex), můžete se těšit na velmi příjemné a pohodlné poležení. Tento materiál se umí perfektně přizpůsobit vašemu tělu a každé změně polohy. Krom toho jsou obvykle také velmi prodyšné a nenáročné na údržbu a čištění.
Taštičky
Matrace s taštičkovým jádrem jsou poněkud specifickou skupinou. Jejich odlišnost nespočívá ani tak v materiálu, jako spíš v jeho uložení. Jejich vnitřek totiž tvoří soustava pružin, které jsou jednotlivě uloženy v textilních obalech, nebo chcete-li taštičkách. To těmto matracím opět dodává na pružnosti, prodyšnosti a zlepšuje jejich ortopedické vlastnosti. Jedinou nevýhodou je pak nemožnost umístit tyto matrace do polohovatelných roštů.
Jistě jsme v tomto článku nezmínili všechny možné materiály, na to bychom potřebovali mnohem více prostoru. Jak ale vidíte, variant je více než dost a proto si při výběru dejte záležet a neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám poradí.